Treść główna

LABORATORIUM PRODUKCJA SUCHA: zaprawy, tynki, kleje

BADANIA WYTRZYMAŁOŚCIOWE NA ŚCISKANIE I ZGINANIE

 

W zakładowym laboratorium Firmy DUBLET wykonujemy badania według wymagań zapisanych w Normach Budowlanych.

Przy pomocy legalizowanej prasy mamy możliwość na bieżąco określać i kontrolować parametry wytrzymałościowe na ściskanie i zginanie w MPa produkowanych w naszym zakładzie zapraw.

BADANIE PRZYCZEPNOŚCI DO PODŁOŻA

 

Badanie to wykonuje się przy pomocy Testera Pull-Off, który przeznaczony jest do pomiaru siły przyczepności warstw: zapraw, obrzutek tynkowych, klejów do ociepleń, do płytek ceramicznych i terakoty, powłok malarskich itp. położonych na podłożu bazowym.

KOMORA DO PRZECHOWYWANIA I SEZONOWANIA PRÓBEK

Komora klimatyczna służy do przechowywania próbek w formie beleczek w warunkach normowych w okresie 28 dni.

Po zakończeniu sezonowania, kondycjonowania w odpowiedniej temperaturze i wilgotności beleczki  poddaje się kolejnym badaniom takim jak np.: badanie wytrzymałości na zginanie i ściskanie.

KOMORA STARZENIOWA

Przy pomocy komory starzeniowej , możemy sprawdzić jak zachowują się nasze produkty po  poddaniu ich na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych / mróz ,woda /.

Zasada badania polega na określeniu ubytku masy i spadku wytrzymałości na ściskanie, zginanie np.: w zaprawach, tynkach i przyczepności np.: w systemach ETICS, klejach do przyklejania płytek spowodowanych działaniem cyklicznego zamrażania i odmrażania próbek.

 

OKREŚLENIE CZASU WIĄZANIA ŚWIEŻEJ ZAPRAWY

Do określenia czasu zachowania właściwości roboczych i czasu korekty zapraw cienkowarstwowych służy Aparat Vicata.

Aparat Vicata stosuje się do cementów powszechnego użytku, gipsów oraz innych cementów i materiałów, dla których w normach przywołuje się niniejszą metodę.

Procedura oznaczania czasu wiązania: Zaczyn umieszcza się w pierścieniu ustawionym na płytce szklanej. Pierścieniem wstrząsa się kilkakrotnie w celu usunięcia pęcherzyków powietrza. Nadmiar zaczynu wystający powyżej pierścienia należy usunąć. W odstępach czasu nie mniejszych niż 30 s do powierzchni zaczynu przykłada się igłę i puszcza ją tak, aby mogła swobodnie zagłębiać się w różnych miejscach. Po każdej próbie igłę należy oczyścić. Za początek wiązania przyjmuje się chwilę, gdy igła zatrzymała się w odległości 2–4 mm nad powierzchnią szklanej płytki, a za koniec wiązania moment, w którym igła nie była w stanie zagłębić się w zaczynie na więcej niż 1 mm.

PIEC MUFLOWY

Laboratoryjny piec wysokotemperaturowy z zakresem temperatury od 50oC do 1 300oC  znajduje zastosowanie przy:

  • wygrzewaniu,
  • określeniu straty prażenia cementu i wapna
  • określeniu suchej masy surowców stosowanych w produkcji farb, gruntów, cienkowarstwowych tynków elewacyjnych,
  • spopielaniu,
  • topieniu próbek w tyglach,
  • wypalaniu zanieczyszczeń w tyglach i tackach.

GALERIA ZDJĘĆ

Powrót na górę strony